سبد خرید 0

وبلاگ

همه چی درباره درس ریاضی در کنکور تجربی

ریاضی در کنکور تجربی

درس ریاضی در کنکور تجربی ، در زیر گروه یک دارای ضریب ۶ و برای سایر زیرگروه ها ضریب  ۹و ۱۲ دارد. این درس جزو دروس شتاب دهنده و رتبه ساز رشته تجربی محسوب میگردد. بسیاری از داوطلبان رشته تجربی سراغ این درس نمیرن. مثلا در کنکور تجربی ۹۷، بیش از دویست هزار نفر این درسو منفی زدن و میانگین کل داوطلبین این درس حدودا ۸.۵ درصد بوده است. دقیقا همین موضوع موجب اهمیت درس ریاضی در کنکور تجربی میشه. اما چطور؟

فرض کنید میخوایم از بین ۱۰ نفر داوطلب، ۲ نفرو برای رشته پزشکی انتخاب کنیم، چنتا سوال میپرسیم و امتیاز میدیم و به ترتیب امتیازا، دو نفرو انتخاب میکنیم. چنتا سوال از زیست و شیمی میپرسیم میبینیم ماشالاه همگی جوابارو خوب بلدن و کم و بیش امتیازاشون به هم نزدیکه؛ حالا اگه سوالایی باشه که فقط عده کمی از داوطلبا بتونن جوابشو درست بگن، اونموقع امتیازا فاصله بیشتری میگیره. این کاریه که درسی مثل ریاضی در کنکور تجربی انجام میده. دقت کنین که این مطلب ادعا نمیکنه که درسایی مثل شیمی و زیست در کنکور تجربی اهمیت کمی دارن، اتفاقا برعکس. این درسا خیلی مهمن و اکثر دانش آموزا این موضوع رو میدونن و حسابی رو این درسا کار میکنن، برا همین سطح کلی داوطلبا تو این درسا بالا هست ولی در ریاضی هنوز همه داوطلبا پی به رتبه آوری یا دقیقتر بگیم ترازآوری این درس نبردن.

واقعیت اینه که اگر بتونید این درسو بالای ۴۰٪ بزنید، از حدود هفتاد هشتاد درصد رقیباتون جلو خواهید افتاد. دقت کنید داوطلبی که زیست رو ۵۰ ٪ و ریاضی رو ۴۰٪ بزنه نسبت به داوطلبی که زیستو ۷۰ ٪ و ریاضی رو ۱۰٪ بزنه امتیاز بالاتری خواهد داشت.

 

میانگین درصد ریاضی در کنکور تجربی

دانش آموزان عزیز باید حواستون جمع باشه، با توجه به شکل بالا، درسته که میانگین درصد کل داوطلبای کنکور در درس ریاضی در طول چند سال اخیر زیاد تغییر نکرده، ولی میانگین رتبه های زیر هزار رشته تجربی، از سال ۹۴ به این ور حدودا ۲۵٪ رشد داشته. این نشون میده رقیبای اصلیتون حواسشون جمعه و اهمیت این درسو نادیده نمیگیرن. با توجه به آمارگیری که در سال ۹۸ شده، حدود ۴۰ درصد سوالای ریاضی برای دانش آموزا سخت، ۴۵٪ متوسط و فقط ۱۵٪ درصد سوالا آسون بوده.

حالا سوالی که پیش میاد، اینه که چطور این درس مهمو رو باید بخونیم؟ کجاهارو بیشتر بخونیم و ازکجا بیشتر تست مطرح میشه؟ خب برای جواب درست به این سوال باید سوالای چند سال اخیرو تحلیل کنیم. تو شکل زیر، هر مبحث ریاضی رو به ترتیب اهمیتش مشخص کرده، یعنی وقتی کنار مثلثات عدد چهار رو نوشته، یعنی به طور متوسط از این مبحث تو کنکور تجربی چهارتا سوال مطرح میشه. هندسه، مشتق، حد و پیوستگی مباحثی هستن که بیشترین سوالارو شامل میشن. پیشنهاد ما برای داوطلبین کنکور اینه که مباحثو به ترتیب اهمیتشون در کنکور بخونن تا بتونن تو کمترین زمان بیشترین مباحث کنکورو پوشش بدن.

بودجه بندی سوالات ریاضی کنکور تجربی

هر چند که لازم نیست بتونید درس ریاضی رو  100٪ بزنید ولی اگر هوشمندانه عمل کنید، با یک نگاه استراتژیک به این درس، خواهید دید که در کنکور ، میشه نمره خیلی خوبی در این درس بدست آورد و کسب درصد حداقل 50 % برای دانش آموزا اصلا دور از ذهن نیست. داوطلبانی که امسال قراره کنکور بدن، با یک جمع بندی خوب، نکات مهم و کلیدی این درسو مرور کنید و مباحث پرتکرار سالهای اخیرو کامل یاد بگیرید.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید